zde verze pro tisk

Warscheneck (2388 m) - JV hřeben (Klettersteig A/B)

Totes Gebirge / Warscheneckgruppe / Wurzeralm

srpen 2013

Moje Google mapa s vyznačením trasy

Moje fotoalbum z této akce

Shodou okolností jsme na konci srpna s Luckou podnikli tento rychlý víkendový výpad do rakouských Alp, do oblasti Totes Gebirge / Warscheneckgruppe, kde jsme si naplánovali výstup lehounkou feratou JV hřebenem na vrchol Warscheneck (2388 m). Jde o klasickou horskou túru s lehkými popolézacími (feratovými) pasážemi, doplněnými kramlemi a zajištěnými ocelovým lanem. Jištění je však určeno spíše pro nezkušené turisty či děti.


Kliknutím se zobrazí interaktivní mapa trasy (gpsies.com).

Po brzkém ranním vstávání a čtyřhodinové jízdě autem (Plzeň - Cham - Deggendorf - Passau - Wels - Spital am Pyhrn - Pyhrnpass Strasse) dorážíme v sobotu okolo deváté ráno k lanovce/vlaku na Wurzeralm. Setkáváme se tady s Kamilem, který nedaleko tráví rodinnou dovolenou.
Vlakem v 10:00 se vyvážíme k chatě Wurzeralm (1427 m). Kousek přeběhneme pěšky a pokračujeme sedačkovou lanovkou na Frauenkar (1863 m). Tady jsme v 10:45. Prozíravě jsme tak vyměnili 21,7 € (cena zpáteční jízdenky berg-berg-tal-tal) za spoustu času a výškových metrů.
Pokračujeme zvolna po značené turistické pěšině směrem k JV hřebeni Warschenecku a užíváme si krásnou krajinu a příjemné počasí.

Na hřebeni nás čekají zajištěné úseky. Jde o příjemné zpestření v podobě lehkého popolézání bez nutnosti se jistit. Cesta je poměrně frekventovaná, ale žádná zácpa se nekoná, provoz je plynulý.

Vrcholu Warschenecku (2388 m) dosahujeme ve 12:30. Spousta lidí, sváča, vrcholovka, výhledy na staré známé: Priel a Spitzmauer (Priel na skialpech, Priel a Spitzmauer feratou).

Sestupujeme po turistické po širokém hřebenu k sedlu před Rote Wand a dolů k Brunnsteiner See (1422 m), kde jsme v 15:20. Skoro 1000 m dolů dává hlavně Lucce hodně zabrat. U vlaku se posilňujeme výbornou polévkou a radlerem a v 17:00 sjíždíme dolů k autu.

Druhý den od rána chčije a chčije, a tak vyrážíme směr domů. Cestou déšť ustává, takže můžeme ještě v Německu vyrazit na inliny na stezku Donau-Ilz Radweg (po bývalé železnici)...

Užitečné odkazy:

http://www.alpintouren.com/ - tůra na serveru alpintouren
http://www.bergsteigen.com/ - tůra na serveru bergsteigen
http://gps-tracks.com/ - turistická mapa, GPS logy...